Zgodnie z tym co pisałam ostatnio, odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem zależy przede wszystkim od ilości alkoholu we krwi. Wtedy mówimy albo o stanie po użyciu albo o stanie nietrzeźwości. Powyższe, prowadzi z kolei w linii prostej do wykroczenia albo przestępstwa.
Innymi słowy, jeśli kierowca we krwi posiada od 0,10 mg/ml do 0,25 mg/ml (od 0,2 promila do 0,5 promila) – to mówimy o stanie po użyciu, a jeśli powyżej 0,25 mg/ml (powyżej 0,5 promila) – nietrzeźwości.
Pierwszy przypadek jest kwalifikowany jako wykroczenie i jest oczywiście „łagodniejszy” w skutkach. W takiej sytuacji sąd wymierza karę aresztu, grzywny i orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Drugi przypadek jest znacznie poważniejszy i jako taki pociąga za sobą grzywnę, karę ograniczenia wolności/pozbawienia wolności, świadczenie pieniężne na rzecz FPPoPP (Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) oraz utratę uprawnień.
Aby ułatwić zrozumienie, poniżej przedstawiam tabelę obrazującą porównanie stanów kierowcy pod wpływem alkoholu i konsekwencji prawnych.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }