Ewa Całka-Kozieł

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Stan po spożyciu, a nietrzeźwość. Odpowiedzialność karna.

Ewa Całka-Kozieł27 listopada 2017Komentarze (0)

Zgodnie z tym co pisałam ostatnio, odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem zależy przede wszystkim od ilości alkoholu we krwi. Wtedy mówimy albo o stanie po użyciu albo o stanie nietrzeźwości. Powyższe, prowadzi z kolei w linii prostej do wykroczenia albo przestępstwa.

Innymi słowy, jeśli kierowca we krwi posiada od 0,10 mg/ml do 0,25 mg/ml (od 0,2 promila do 0,5 promila) – to mówimy o stanie po użyciu, a jeśli powyżej 0,25 mg/ml (powyżej 0,5 promila) – nietrzeźwości.

Pierwszy przypadek jest kwalifikowany jako wykroczenie i jest oczywiście „łagodniejszy” w skutkach. W takiej sytuacji sąd wymierza karę aresztu, grzywny i orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Drugi przypadek jest znacznie poważniejszy i jako taki pociąga za sobą grzywnę, karę ograniczenia wolności/pozbawienia wolności, świadczenie pieniężne na rzecz FPPoPP (Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) oraz utratę uprawnień.

Aby ułatwić zrozumienie, poniżej przedstawiam tabelę obrazującą porównanie stanów kierowcy pod wpływem alkoholu i konsekwencji prawnych.

Tabela

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Lexia Kancelaria Adwokacko Radcowska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Lexia Kancelaria Adwokacko Radcowska z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelaria-lexia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: