W zeszłym tygodniu dzwoni Klient, któremu prowadzę sprawę rozwodową:
– Pani Mecenas, dzwonię z taką nietypową sprawą – mówi nieśmiało. Bardzo przepraszam, ale na ostatnim spotkaniu nie powiedziałem Pani wszystkiego… Moja żona mnie szantażuje, to znaczy twierdzi, że jak nie zgodzę się na jej żądania w sprawie alimentów to mnie pogrąży i pójdę siedzieć. I teraz nie wiem co robić…
– Spokojnie, nie ma co denerwować się na zapas. O co dokładnie chodzi? – staram się go uspokoić, chociaż słyszę że Klient jest co raz bardziej roztrzęsiony.
– To wszystko przez ten nieszczęsny… alkohol. Równo 7 lat temu wracając z żoną z imprezy od znajomych uderzyłem w zaparkowany samochód. Jak się zorientowałem co się stało, zaraz odjechałem. A teraz żona straszy mnie, że o wszystkim powie policji i że ma dowody, zdjęcia, świadków…. że za wszystko zapłacę…
Ach te kobiety, serca nie mają 😉
Przedawnienie karalności jazdy pod wpływem alkoholu
Ale tak całkiem poważnie: Co grozi mojemu Klientowi, co stanie się jeśli jego żona rzeczywiście nie rzuca słów na wiatr?
Jaka jest realna szansa uniknięcia odpowiedzialności karnej za czyn popełniony przed wieloma latami?
Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka jednoznaczna.
Przedawnienie odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu jest zależne od tego, czy twój czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, czy jako przestępstwo.
Albo innymi słowy: od tego czy podczas jazdy samochodem znajdowałeś się w stanie po użyciu alkoholu, czy też w stanie nietrzeźwości.
Zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami?
Odpowiedź znajdziesz TUTAJ>>
Prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości
… popełniasz przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 3.
Zgodnie z art. 101 § 1 pkt. 4 k.k. karalność tego występku ustaje, jeżeli od czasu popełnienia przestępstwa upłynęło 5 lat.
Jednakże zgodnie z art. 102 k.k., jeżeli w okresie wspomnianych 5 lat zostało przeciwko Tobie wszczęte postępowanie karne, karalność ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.
Z kolei w przypadku prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu → popełniasz wykroczenie, które zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2.500 złotych.
Zgodnie z art. 45 § 1 k.w. karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok, a jeśli w tym okresie wszczęto postępowanie karne, karalność wykroczenia ustaje dopiero z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu.
Wracając do kazusu z samego początku tego artykułu „Przedawnienie karalności jazdy pod wpływem alkoholu „:
Drogi Kliencie… Spokojnie… skoro dotychczas nikt się nie interesował Pana sprawą, po siedmiu latach może Pan spać spokojnie 🙂
Ewa Całka-Kozieł
adwokat
***
Warunkowe umorzenie postępowania karnego – w wersji praktycznej
W poprzednim poście przybliżyłam Ci instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego.
Z pewnością po jego przeczytaniu pomyślałeś: Ok, ale jak ta teoria ma się do mojego przypadku? Jak mam uniknąć skazania i co najważniejsze jak mam nie stracić prawa jazdy?
Odpowiedź jest jedna – musisz przed sądem wskazać wszystkie okoliczności korzystne dla Ciebie i jednocześnie łagodzące … [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }