Ewa Całka-Kozieł

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Warunkowe umorzenie postępowania karnego, a jazda pod wpływem

Ewa Całka-Kozieł06 grudnia 2017Komentarze (0)

Jazda pod wpływemPodczas niemalże każdej prowadzonej przeze mnie porady prawnej dotyczącej jazdy pod wpływem alkoholu padały (i zapewne nadal będą padać) dwa zasadnicze pytania:

– Pani Mecenas, a czy jest jakaś możliwość uniknięcia skazania, bo ja przecież nie mogę być osobą „notowaną”! 

–  Czy można coś zrobić, żeby sąd nie zabierał mi prawa jazdy, bo przecież bez niego nie będę ….. (i tu padają różne argumenty): mógł pracować, wozić dzieci do szkoły, normalnie funkcjonować itp. 

Czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji? Otóż tak! Mowa tutaj o warunkowym umorzeniu postępowania karnego.

Warunkowe umorzenie postępowania polega na: odstąpieniu przez sąd od wydania wyroku skazującego za przestępstwo, pomimo jego popełnienia

Co więcej, w przypadku warunkowego umorzenia postępowania sąd może orzec środek karny polegający na zakazie prowadzenia pojazdów na okres do lat 2 lub w ogóle nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów.

Tylko w tym przypadku zakaz ten może zostać orzeczony na tak krótki okres, bowiem w „normalnym” toku postępowania sąd stosuje wskazany środek karny od lat 3.

Aby skorzystać z „dobrodziejstwa” warunkowego umorzenia muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, a mianowicie:

  • wina sprawcy i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne
  • okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości
  • postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że będzie on przestrzegał porządku prawnego
  • sprawca nie był dotychczas karany za przestępstwo umyślne.

Warto, abyś wiedział, że zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania w przypadku przestępstwa jazdy po alkoholu następuje na okres próby, który wynosi od 1 roku do 3 lat.

Co więcej, w sytuacji w której sąd nie zastosuje środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, to orzeczony zostanie obowiązek zapłaty przez kierowcę świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jak widać na pierwszy rzut oka, jest to instytucja bardzo korzysta i warto się o nią ubiegać już na etapie postępowania przygotowawczego.

Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby walczyć o to rozwiązanie także na etapie postępowania sądowego.

Ewa Całka-Kozieł
adwokat

***

Warunkowe umorzenie postępowania karnego – w wersji praktycznej

W poprzednim poście przybliżyłam Ci instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego (zobacz tutaj). Z pewnością po jego przeczytaniu pomyślałeś [Czytaj dalej…]

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Lexia Kancelaria Adwokacko Radcowska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Lexia Kancelaria Adwokacko Radcowska z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelaria-lexia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: