Ewa Całka-Kozieł

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa karnego, ale​ ​również tych z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego. Od wielu lat reprezentuję moich Klientów w postępowaniach ​przedsądowych i ​sądowych​ na terenie całego kraju​.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Stare dzieje… czyli zatarcie skazania przestępstwa za jazdę pod wpływem alkoholu

Ewa Całka-Kozieł07 lutego 2024Komentarze (0)

Kolejnym zagadnieniem, jakie od czasu do czasu pojawia się na poradach prawnych w tematyce karnej jest zatarcie skazania przestępstwa za jazdę pod wpływem alkoholu. Postaram się więc przedstawić w kilku słowach o co dokładnie chodzi z tym zatarciem.

Zatarcie skazania to nic innego niż fikcja prawna, zgodnie z którą po określonym czasie przyjmuje się, że dana osoba nie była nigdy karana.

Oznacza to, iż z chwilą usunięcia wpisu z rejestru skazanych żaden podmiot nie może się powoływać na fakt Twojego skazania (!).

zatarcie skazania przestępstwa za jazdę pod wpływem alkoholu

Po upływie jakiego okresu możesz liczyć na zatarcie skazania?

Jest to zależne od dwóch czynników:

(1) czy popełniłeś przestępstwo/wykroczenie jazdy pod wpływem alkoholu (różnica pomiędzy popełnieniem przestępstwa a popełnieniem wykroczenia jazdy pod wpływem alkoholu została już wyjaśniona TUTAJ>>)

(2) jaka kara została Ci wymierzona za jazdę pod wpływem alkoholu.

W przypadku gdy popełnisz PRZESTĘPSTWO jazdy pod wpływem alkoholu i sąd orzeknie:

  • karę pozbawienia wolności – w tym wypadku zatarcie skazania następuje z mocy prawa po upływie 10 lat od wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania (art. 107 § 1 k.k.). Jednak w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu, już po 5 latach możesz wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania. Sąd w tym wypadku, może zarządzić zatarcie skazania, jeżeli A) przestrzegałeś porządku prawnego oraz B) wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat (art. 107 § 2 k.k.);
  • karę ograniczenia wolności – zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania(art. 107 § 4 k.k.);
  • karę grzywny – zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania (art. 107 § 5 k.k.).

Wspomnę też, że w przypadku orzeczenia przez sąd środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego darowaniem, wykonaniem bądź przedawnieniem jego wykonania (art. 107 § 6 k.k).

Zatarcie skazania w przypadku popełnienia wykroczenia za jazdę pod wpływem alkoholu

W przypadku popełnienia WYKROCZENIA jazdy pod wpływem alkoholu, zatarcie skazania następuje po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary (art. 46 § 1 k.w.).

Również i w tym przypadku, gdy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów, zatarcie nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem lub przedawnieniem jego wykonania (art. 46 § 3 k.w.).

Pomimo – mogłoby się zdawać – jasnych i czytelnych przepisów w kwestii zatarcia skazania nie zawsze fakt popełnienia przez Ciebie przestępstwa pozostanie „utajniony”.

Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 29.10.2015 r. stwierdził, iż w określonych przypadkach interes publiczny wymaga ujawnienia faktu popełnienia przestępstwa, które zostało już objęte zatarciem skazania (Zobacz: sygn. akt I CSK 893/14).

Oznacza to, iż w niektórych przypadkach pomimo upływu określonego w ustawie czasu, fakt skazania za jazdę pod wpływem alkoholu „może ujrzeć światło dzienne”.

Ewa Całka-Kozieł
adwokat

***

Przyda Ci się na pewno:

***

Warunkowe umorzenie postępowania karnego, a jazda pod wpływem

Podczas niemalże każdej prowadzonej przeze mnie porady prawnej dotyczącej jazdy pod wpływem alkoholu padały (i zapewne nadal będą padać) dwa zasadnicze pytania [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Ewa Całka-Kozieł

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LEXIA Kancelaria Adwokatów I Radców Prawnych Całka-Kozieł, Bil I Wspólnicy Spółka Jawna w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LEXIA Kancelaria Adwokatów I Radców Prawnych Całka-Kozieł, Bil I Wspólnicy Spółka Jawna w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: