Kolejnym zagadnieniem, jakie od czasu do czasu pojawia się na poradach prawnych w tematyce karnej jest zatarcie skazania przestępstwa za jazdę pod wpływem alkoholu. Postaram się więc przedstawić w kilku słowach o co dokładnie chodzi z tym zatarciem.
Zatarcie skazania to nic innego niż fikcja prawna, zgodnie z którą po określonym czasie przyjmuje się, że dana osoba nie była nigdy karana.
Oznacza to, iż z chwilą usunięcia wpisu z rejestru skazanych żaden podmiot nie może się powoływać na fakt Twojego skazania (!).
Po upływie jakiego okresu możesz liczyć na zatarcie skazania?
Jest to zależne od dwóch czynników:
(1) czy popełniłeś przestępstwo/wykroczenie jazdy pod wpływem alkoholu (różnica pomiędzy popełnieniem przestępstwa a popełnieniem wykroczenia jazdy pod wpływem alkoholu została już wyjaśniona TUTAJ>>)
(2) jaka kara została Ci wymierzona za jazdę pod wpływem alkoholu.
W przypadku gdy popełnisz PRZESTĘPSTWO jazdy pod wpływem alkoholu i sąd orzeknie:
- karę pozbawienia wolności – w tym wypadku zatarcie skazania następuje z mocy prawa po upływie 10 lat od wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania (art. 107 § 1 k.k.). Jednak w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu, już po 5 latach możesz wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania. Sąd w tym wypadku, może zarządzić zatarcie skazania, jeżeli A) przestrzegałeś porządku prawnego oraz B) wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat (art. 107 § 2 k.k.);
- karę ograniczenia wolności – zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania(art. 107 § 4 k.k.);
- karę grzywny – zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania (art. 107 § 5 k.k.).
Wspomnę też, że w przypadku orzeczenia przez sąd środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego darowaniem, wykonaniem bądź przedawnieniem jego wykonania (art. 107 § 6 k.k).
Zatarcie skazania w przypadku popełnienia wykroczenia za jazdę pod wpływem alkoholu
W przypadku popełnienia WYKROCZENIA jazdy pod wpływem alkoholu, zatarcie skazania następuje po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary (art. 46 § 1 k.w.).
Również i w tym przypadku, gdy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów, zatarcie nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem lub przedawnieniem jego wykonania (art. 46 § 3 k.w.).
Pomimo – mogłoby się zdawać – jasnych i czytelnych przepisów w kwestii zatarcia skazania nie zawsze fakt popełnienia przez Ciebie przestępstwa pozostanie „utajniony”.
Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 29.10.2015 r. stwierdził, iż w określonych przypadkach interes publiczny wymaga ujawnienia faktu popełnienia przestępstwa, które zostało już objęte zatarciem skazania (Zobacz: sygn. akt I CSK 893/14).
Oznacza to, iż w niektórych przypadkach pomimo upływu określonego w ustawie czasu, fakt skazania za jazdę pod wpływem alkoholu „może ujrzeć światło dzienne”.
Ewa Całka-Kozieł
adwokat
***
Przyda Ci się na pewno:
***
Warunkowe umorzenie postępowania karnego, a jazda pod wpływem
Podczas niemalże każdej prowadzonej przeze mnie porady prawnej dotyczącej jazdy pod wpływem alkoholu padały (i zapewne nadal będą padać) dwa zasadnicze pytania [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }